Ferrofluctuations 2.0 – Beata Malinowska-Petelenz, Franciszek Araszkiewicz KRAKERS w Galerii i

Projekt “Ferrofluctuations” po raz pierwszy zaprezentowany został podczas naszej obecności na Parallel Vienna 2019, targach i festiwalu sztuki współczesnej w Wiedniu. Podczas tegorocznego KRAKERSa pokazujemy drugą, nową odsłonę tamtego wydarzenia, tak by polska, a przede wszystkim, krakowska publiczność, mogły się nim zachwycić w takim stopniu jak widzowie wiedeńscy. Zapraszamy do Galerii i!

Ferrofluctuations 2.0, Beata Malinowska-Petelenz

„Ferrofluctuations 2.0”

Miejsce: Galeria i, ul. Józefińska 21

22-24.10.2020. g. 16-19

Franciszek Araszkiewicz, Beata Malinowska-Petelenz

Kuratorki: Anna Petelenz, Małgorzata Petelenz

Wystawa jest częścią programu głównego Cracow Art Week KRAKERS 2020: Sztuka pojęcie otwarte (18-25 października 2020).

Dojazd do Galerii i (polecamy korzystanie z komunikacji miejskiej, spacer lub rower):

Ferrofluctuations 2.0 to przestrzenie wpływu, otwartych granic i ukrytych relacji. Te relacje, choć często niewidoczne, tkają struktury wizualne i dźwiękowe pełne wzajemnych obszarów oddziaływania. Pojedyncze wybory i delikatne zmiany inicjują subtelne procesy, a także budują kolejne jakości i znaczenia. To nowa odsłona instalacji Franciszka Araszkiewicza i Beaty Malinowskiej-Petelenz prezentowanej w 2019 roku w Wiedniu podczas Parallel Vienna.

Prezentowana procesualna instalacja składa się z trzech powiązanych ze sobą obiektów. Są to: obrazy, instalacja interaktywna z cieczą ferromagnetyczną oraz warstwa dźwiękowa. Obrazy (techniki mieszane: akwarela, akryl, rysunek) autorstwa Beaty Malinowskiej-Petelenz to prace dynamiczne, utrzymane w czerni i bieli, będące pokłosiem zmiany społecznej związanej z pandemicznym rokiem 2020. Te zupełnie nowe prace pozostają w bliskiej relacji z instalacją-obiektem z cieczą ferromagnetyczną autorstwa Franciszka Araszkiewicza. Ciecz zmienia swoje kształty pod wpływem pola elektromagnetycznego, W ten sposób generuje ono zjawiska dźwiękowe, na które wpływać może również swoją obecnością widz np. za pomocą pola emitowanego przez własny telefon komórkowy. Instalacji towarzyszyła także wystawa prac serii Ferrofluctuations z 2019 roku.

Artyści:

Franciszek Araszkiewicz – kompozytor, prac audiowizualnych i instalacji dźwiękowych. Laureat konkursów i nagród kompozytorskich (m.in. artist-in-residence Q21 Museum Quartier Wien 2018, Kulturkontakt Vienna 2016, Villa Waldberta Munich 2015, Giovannini competition 2014, Stypendium Twórcze Miasta Krakowa 2014, Konkurs im. Ochlewskiego 2013). W 2014 roku przebywał w Domu Arnolda Schönberga w Mödling w ramach Avenir Grant przyznawanego przez Arnold Schönberg Center w Wiedniu.

Beata Malinowska-Petelenz – architektka, malarka, autorka książek. Swoje prace, wykonywane zazwyczaj w technice rysunku (głównie rysunki in situ, formy artefaktów pamięci) i technikach mieszanych (akwarela, tusz, kredki, akryl), prezentowała m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii i Japonii. Autorka 21 wystaw indywidualnych, uczestniczka licznych wystaw zbiorowych. Współpracuje z artystami nowych mediów. Koncentruje się na kolorze (lub świadomym jego braku), strukturach organicznych i architekturze. Mieszka i pracuje (Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej) w Krakowie.

W związku z sytuacja epidemiologiczną prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zwiedzania wystawy (prawidłowo założona maseczka, dezynfekcja rąk, zachowanie bezpiecznej odległości).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *