KRAKERS 2024: Light touch

Już 24.04. (środa) o g. 18:30-20 zapraszamy Was na wystawę “Light touch” do Momentum Gallery przy Chopina 17/3 w Krakowie. Wystawa odbędzie się w ramach programu towarzyszącego Cracow Art Week KRAKERS 2024.

Light Touch

Zmysły można oszukać. Rozmawiać z chatbotem. Zakochać się w avatarze. Jeść pigułkę zamiast posiłku. W świecie zapośredniczonym prawdziwość zdarzeń stoi pod znakiem zapytania. Ceci n’est pas une pipe Magritte’a
nabiera nowych znaczeń. Międzynarodowa wystawa Light touch skupia się więc na tym co bliskie i dostępne. Cielesne, choć ulotne. Stworzone pracą rąk. Light touch to też podróż w świat sensualnego światła,
spojrzeń na wycinki rzeczywistości, które nie muszą mieć funkcji – mogą
być jedynie wrażeniem, doświadczeniem piękna, spokoju, znużenia.

Media:

fotografia, video art

Artyści:

R.M. Hernández, Margrét Dúadóttir, Sandrine Deumier, Marta Ciołkowska, Franciszek Araszkiewicz, Beata Malinowska-Petelenz, Małgorzata Samborska, Małgorzata Gniadek-Drozd, Magdalena Piotrowska, Anna Wańtuch, Claudia Schumann, Dominika Kubeczka

Współpraca z BWA Krosno

Wystawa: Beata Malinowska-Petelenz, Wojciech Wierdak “Porysujmy o Krośnie”

Termin wystawy: 24 listopada – 16 grudnia 2023 r.

Kuratorka: Ewa Mańkowska

BWA Krosno, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4, we współpracy z fundacją AP KunstArt Fund

Do 16 grudnia w krośnieńskim BWA można oglądać wystawę Beaty Malinowskiej-Petelenz i Wojciecha Wierdaka. „Porysujmy o Krośnie” to wielowątkowa opowieść o mieście i o rysunku, jako podstawowej formie poznawania, tworzenia i opowiadania o architekturze.

Fragmenty tekstu kuratorskiego: “Porysujmy o Krośnie to wystawa prac dwojga znających się architektów, absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej – Beaty Malinowskiej-Petelenz z Krakowa i Wojciecha Wierdaka z Krosna. (…) Przygotowana przez krośnieńskie Biuro Wystaw Artystycznych wystawa to rozmowa, a nawet dyskusja o obrazie Krosna widzianego z dwóch perspektyw: gościa i tubylca. Wysublimowane prace Beaty Malinowskiej-Petelenz są relacją z Jej podróży do Krosna. Wybór miejsc i styl tej rysunkowej opowieści dają obraz miasta niemal egzotycznego, a na pewno intrygującego. Takie jest Krosno? Albumowe (dawniej pocztówkowe) budowle, miejsca oczywiste i te niepozorne, niezauważalne już fragmenty Rynku stają się elementami atrakcyjnej narracji – nawet dla codziennych użytkowników. Beata Malinowska-Petelenz z wyrafinowaniem pokazała Krosno w jego historycznej szacie, wyłapując to, co w miejskiej przestrzeni jest autentyczną wizualną atrakcyjnością, wartą zapamiętania przez architektkę-globtroterkę. (…) Drugą część ekspozycji – głos drugi w wystawie – stanowią wyselekcjonowane prace architekta Wojciecha Wierdaka. Pozornie chaotyczne zestawienie wybranych rysunków projektowych, szkiców koncepcyjnych, portretów osobistości krośnieńskich jest jednak zaplanowaną projekcją kilkudziesięciu lat prób autorskiego kreowania wizerunku Krosna, z jego wszystkimi elementami. (…) Obie części wystawy spaja element – dla widza może dość zaskakujący – deska kreślarska, narzędzie, a raczej mebel, bez którego jeszcze do niedawna nie funkcjonowała żadna pracownia projektancka. To miejsce, gdzie architekci rysowali projekty, zamieniono współcześnie na ekrany, komputery, programy wizualizujące pomysły. Ideą tej wystawy jest więc również pokazanie jak ważny, a jednocześnie trochę lekceważony jest odręczny rysunek architektoniczny; jak umiejętność zauważania istotnych elementów, drobnych detali, dobór kadru, dynamika szkicu daje możliwość stworzenia dzieła sztuki. Obydwoje autorzy wystawy Porysujmy o Krośnie postawili w swojej zawodowej karierze miliony kresek i kropek, rysując mniej lub bardziej doceniane projekty, na tej wystawie mogą Państwo zobaczyć nie tylko doskonały rysunek, ale także piękne postrzeganie.

Tubes and Minds

Serdecznie zapraszamy na premierę muzycznego performansu „Tubes and Minds”. Zagrają: Edith Steyer na klarnecie amplifikowanym oraz Franciszek Araszkiewicz na skanerze fal mózgowych i konwerterze pól elektromagnetycznych. Do zobaczenia!

Czas: 3 października 2023, godz. 19:00
Miejsce: galeria Subteria, ul. Kanonicza 5 (poziom -1), Kraków
Wstęp wolny.

Poetycka Rzeczpospolita Krakowska

Beata Malinowska-Petelenz, Poeci Krakowscy 2023

Z dumą bierzemy udział w kampanii „Poetycka  Rzeczpospolita Krakowska” Krakowskiego Biura Festiwalowego promującej poetycką kulturę wyrastającą z Krakowa jako wzorca kultury polskiej. Na ulicach Krakowa od 1.07 do 16.07 realizowana jest wystawa portretów najważniejszych poetów i poetek z Krakowa. Tetmajer, Kora, Czycz i Boy i Świrszczyńska. I Szymborska. Miłosz. Zagajewski. Gdzie pisać wiersze, jak nie w Krakowie?

Autorką serii portretów jest Beata Malinowska-Petelenz – malarka, ilustratorka książek, architektka, profesor Politechniki Krakowskiej. Autorka i uczestniczka kilkudziesięciu wystaw w Polsce i za granicą.

„Poetycka Rzeczpospolita Krakowska” jest projektem miesięcznika „Kraków i Świat”, wspieranym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Zachęcamy i zapraszamy do spacerowania tropami krakowskich poetów!

Lokalizacje portretów:

1.     Tetmajer: Dominikańska/Gertrudy/Planty

2.     Gebirtig: Dominikańska/Gertrudy/Planty (plecy)

3.     Pawlikowska: Św. Gertrudy/Podzamcze/Hotel Royal

4.     Miłosz: Św. Gertrudy/Podzamcze/Hotel Royal

5.     Krynicki: Podzamcze/Grodzka/Wawel

6.     Lipska: Podzamcze/Grodzka/Wawel

7.     Kora: Franciszkańska/Straszewskiego/Planty

8.     Gałczyński: Franciszkańska/Straszewskiego/Planty (plecy)

9.     Jasieński: Szewska/Podwale/Planty

10.   Kornhauser Julian: Szewska/Podwale/Planty (plecy)

11.   Bonowicz: Sławkowska/Pijarska/Planty

12.   Grechuta: Sławkowska/Pijarska/Planty (plecy)

13.   Czycz: Basztowa/Barbakan/Planty

14.   Boy: Basztowa/Barbakan/Planty (plecy)

15.   Szymborska: Św. Marka/Westerplatte/Planty

16.   Zagajewski: Św. Marka/Westerplatte/Planty

17.   Świetlicki: Sienna/Św. Krzyża/Planty

18.   Świrszczyńska: Sienna/Św. Krzyża/Planty

Konkurs Wnętrze Światło Cień

Już po raz czwarty współpracowaliśmy z Katedrą Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy studenckim konkursie architektonicznym Wnętrze Światło Cień.

Do konkursu zgłoszono ponad 180 prac, niestety ze względu na nieprzestrzeganie regulaminu kilkadziesiąt prac zostało odrzuconych. Konkurencja była w tym roku wyjątkowo silna, zwłaszcza kategoria “Inspiracji dziełem sztuki”, którą wspieramy. Co roku obserwujemy, jak zmieniają się projekty – z radością zauważamy, że poszukiwania inspirującej sztuki idą coraz dalej i głębiej. Dziś, to już nie tylko “oczywisty” Mondrian – pojawił się Sichulski, Szczedrin, Hiller, Bischoff i Edith White. Te poszukiwania Studentek i Studentów bardzo nas cieszą, bo pokazują, jak wiele uwagi poświęcili by sztukę wpleść we własny projekt i wszystkie związane z nim technikalia. Gratulujemy!

Posiedzenie jury pod przewodnictwem dr hab. Patrycji Haupt odbyło się 21.06.2023.

Autorki zwycięskich prac – Alicja Maciejczyk (Wnętrze mieszkalne) i Małgorzata Faber (Wnętrze niemieszkalne) wykazały się nie tylko smakiem w oryginalnym wyborze dzieł, ale też w kreatywnym przetransponowaniu ich cech na język architektury.

Wnętrze mieszkalne:

Alicja Maciejczyk

Wybrana inspiracja: Sophie Taeuber-Arp, Vertical and horizontal composition

Projekt:

Wnętrze niemieszkalne:

Małgorzata Faber

Wybrana inspiracja: Karol Hiller, Kompozycja heliograficzna VII

Projekt:

27.06.2023. z dumą uczestniczyliśmy w ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród w krakowskiej siedzibie i galerii SARP przy Placu Szczepańskim. Wyśmienita atmosfera SARPu ale przede wszystkim niezwykle wysoki poziom merytoryczny sprawiają, że już nie możemy się doczekać kolejnej edycji. Serdeczne gratulacje!

KRAKERS 2023

Serdecznie zapraszamy na wystawę “The last of the winters” w ramach programu towarzyszącego Cracow Art Week KRAKERS 2023. Już w środę 17.05. w godz. 18:30-21 zapraszamy do Momentum Gallery przy ul. Chopina 17/3 w Krakowie.

Patrzysz przez okno. Pada ostatni śnieg, jaki zobaczysz. Wyjdziesz? Posmakujesz? Czy teraz łatwiej się nim cieszyć niż na przystanku autobusowym było tak zimno. Teraz już wiesz, że to ostatni śnieg. A ostatniość trzeba cenić.

Bo zimy więcej nie będzie. Pewnego razu zima przyjdzie i będzie tą ostatnią. Skąd będziesz wiedzieć, że to już ta – ostatnia? Zima niemożliwa. Bez energii, skryta, przestraszona, nieswoja. Minął już rok od rozpoczęcia wojny, która miała się już nie wydarzyć. Ostatnie zimy, ostatnie wojny, ostatnie spojrzenia i nadzieje. Zima. To ten niezwykły czas pomiędzy ciepłem kominka i śmiercią z braku światła. Narnia więc czy depresja? Bruegel, Wyspiański, Friedrich, Karpowicz – reprezentacje zimy mają wyjątkowe tradycje. Dziś przepiszemy je na nowo.

media: fotografia, video, sound art

Zachęcamy do lektury informatora wystawowego!

35. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Już dzisiaj rusza 35 odsłona Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów w Krakowie. Do 23 kwietnia codziennie będą odbywać się koncerty organizowane w m. in. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego czy też Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, oraz każdy z nich będzie można obejrzeć podczas transmisji na żywo online. Więcej szczegółów oraz pełen program znajdziecie na stronie festiwalu (link poniżej). Jako partner festiwalu serdecznie zapraszamy do udziału.

http://festiwal.zkp.krakow.pl/